SFDN Packer

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 23:59, 11 sty 2019
Seban (Dyskusja | wkład)
(re-edycja i aktualizacja)
← Previous diff
Wersja z dnia 00:06, 12 sty 2019
Seban (Dyskusja | wkład)
(+download)
Next diff →
Linia 8: Linia 8:
== Varia == == Varia ==
-Założeniem przy projektowaniu SFDN Packera było również to, aby posiadał on wygodny i intuicyjny interfejs użytkownika. Program został dołączony do magazynu dyskowego [[Barymag]] wydawanego przez grupę [[Slight]]. Tam również program zostało krótko opisane zastosowanie i użycie programu. Artykuł ten jest również dostępny on-line [http://barymag.slight.pl/issue01/01_09_sdfn_packer SDFN Packer].+Założeniem przy projektowaniu SFDN Packera było również to, aby posiadał on wygodny i intuicyjny interfejs użytkownika. Program został dołączony do magazynu dyskowego [[Barymag]] wydawanego przez grupę [[Slight]]. Tam również program zostało krótko opisane zastosowanie i użycie programu, artykuł można również przeczytać w internetowym archiwum magazynu Barymag: [http://barymag.slight.pl/issue01/01_09_sdfn_packer SDFN Packer].
== Zastosowanie == == Zastosowanie ==
Linia 17: Linia 17:
== Licencja == == Licencja ==
Program został udostępniony na licencji shareware wraz z pierwszą edycją magazynu dyskowego [[Barymag]]. Podczas ładowania programu, można nacisnąć klawisz HELP, wtedy zostanie uruchomione krótkie intro wraz z instrukcją w języku angielskim. Obecnie program ma status [https://pl.wikipedia.org/wiki/Abandonware Abandonware] i może być dowolnie używany i rozpowszechniany. Program został udostępniony na licencji shareware wraz z pierwszą edycją magazynu dyskowego [[Barymag]]. Podczas ładowania programu, można nacisnąć klawisz HELP, wtedy zostanie uruchomione krótkie intro wraz z instrukcją w języku angielskim. Obecnie program ma status [https://pl.wikipedia.org/wiki/Abandonware Abandonware] i może być dowolnie używany i rozpowszechniany.
 +
 +== Linki ==
 +
 +wersja 1.01 SDFN Packer: [http://seban.slight.pl/atari/slt/sfdn.zip sfdn_packer_v1.01.xex.zip]
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Polskie programy]] [[Kategoria:Polskie programy]]

Wersja z dnia 00:06, 12 sty 2019

Grafika:Sfdn.gif

Shannon-Fano Differential Nybble Packer - program służący do kompresji danych napisany przez Sebana w 1994 roku. W zamyśle był to program przeznaczony do kompresji cyfrowych próbek dźwiękowych, tzw. "sampli" o rozdzielczości 4-bit. W praktyce okazało się że całkiem dobrze radzi sobie z również kompresją obrazków w trybie Graphics 9, Graphics 10,Graphics 11, HIP, TIP, RIP (wszystkie te tryby graficzne są zorganizowane w pamięci komputera tak że, pojedynczy piksel obrazu opisany jest 4 bitami danych, w więc podobnie jak w przypadku sampli), w czasie użytkowania i eksperymentów z programem okazało się także, że program potrafi poradzić sobie nieźle z kompresją niektórych czcionek (tzw. fontami), a także z niewielką ilością obrazków w trybie Graphics 8


Technikalia

Program stosuje autorski algorytm, dynamicznie dopasowujący się do wejściowego strumienia danych. Początkowo program dzieli strumień na porcje o wielkości 4 bitów, tzw. "nibble", koduje je różnicowo, a następnie zlicza ilości wystąpień każdej z 4-bitowych sekwencji różnicowych, po czym na końcowym etapie kompresji, koduje strumień wyjściowych danych w taki sposób, aby najczęściej występującym 4-bitowym sekwencjom przydzielić jak najkrótsze słowa kodowe, wygenerowane na podstawie bitowego kodu prefiksowego Shannon-Fano.

Ponieważ program jest przeznaczony dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, z poziomu programu można dokonać zapisu programu dekompresującego spakowane dane. Możliwe jest zapisanie dekompresora zarówno w wersji źródłowej (opcja "Save src", wtedy do kompilacji wymagane jest użycie assemblera QA), lub w wersji skompilowanej pod podany przez użytkownika adres (opcja Compile).

Varia

Założeniem przy projektowaniu SFDN Packera było również to, aby posiadał on wygodny i intuicyjny interfejs użytkownika. Program został dołączony do magazynu dyskowego Barymag wydawanego przez grupę Slight. Tam również program zostało krótko opisane zastosowanie i użycie programu, artykuł można również przeczytać w internetowym archiwum magazynu Barymag: SDFN Packer.

Zastosowanie

Program został wykorzystany w kilu produkcjach grupy Slight, m.in. w Overmind, Sexy_Six oraz kilku produkcjach eksperymentalnych produkcjach autorskich, np. w demie Digital Trash użyto go aby skompresować próbki dźwiękowe.

Program INT-Graph View potrafił odczytać pliki programu InterPainter w formacie INP, które zostały spakowane SFDN packerem i zapisane jako pliki z rozszerzeniem INS.

Licencja

Program został udostępniony na licencji shareware wraz z pierwszą edycją magazynu dyskowego Barymag. Podczas ładowania programu, można nacisnąć klawisz HELP, wtedy zostanie uruchomione krótkie intro wraz z instrukcją w języku angielskim. Obecnie program ma status Abandonware i może być dowolnie używany i rozpowszechniany.

Linki

wersja 1.01 SDFN Packer: sfdn_packer_v1.01.xex.zip

Personal tools