Atari OS
From Atariki
Systemy operacyjne:
8-bit:
Altirra OS
Atari OS
CP/M
DracOS
OS++
QMEG OS
Turbo-816 OS
XL OS
16/32-bit:
TOS
MultiTOS
FreeMiNT
MagiC
Minix
System operacyjny, w który wyposażane były ośmiobitowe komputery Atari 400 i 800. Zajmował 10k i znajdował się w obszarze $D800-$FFFF. Komputery XL i XE wyposażono w znacznie ulepszony i rozszerzony system operacyjny, znany jako XL OS.
Spis treści |
Autorzy
Na podst. źródeł XL OS rev. 5[1]:
- rev. A: David Crane, Alan Miller, Larry Kaplan, Bob Whitehead
- rev. B: Michael P. Mahar, R. Scott Scheiman
Elementy składowe
Na Atari OS składają się następujące elementy:
- procedury obsługi przerwań
- CIO
- SIO
- pakiet matematyczny
Wersje
Znane są 3 wersje tego systemu:
- "OS 255" - nazwana tak ponieważ w tej wersji pod adresem 65528 ($FFF8) znajduje się wartość 255 ($FF). Powstała w kwietniu 1979 r. Nie była przeznaczona do dystrybucji, ale wyprodukowano kilka tysięcy sztuk kości ROM tej wersji, z których część najprawdopodobniej trafiła na rynek. W tej wersji procedury komunikacji z magnetofonem różnią się od późniejszych czasem trwania sygnału pilotującego:
- zapisywany sygnał pilotujący ma długość 9,6 s zamiast 19,2 s;
- limit czasu na zapis pierwszego rekordu wynosi 15 s zamiast 35 s;
- podczas odczytu ignorwane są pierwsze 2 s nagrania zamiast 9,6 s;
- limit czasu na odczyt pierwszego rekordu to 15 s zamiast 25 s;
Powyższe różnice są opisane w dokumencie "All About Cassette Tapes"[2]; Atari dołączało do części egzemplarzy magnetofonu 410 broszurę ze zmodyfikowaną instrukcją ładowania danych z magnetonu dla posiadaczy tej wersji systemu.[3][4] Obraz ROM tej wersji nie jest obecnie dostępny.
- rev. A - według "All About Cassette Tapes" z czerwca 1979 r. Montowana we wczesnych egzemplarzach wersji NTSC komputerów i wszystkich egzemplarzach wersji PAL. System różni się nieznacznie w wersjach NTSC i PAL; różnice dotyczą procedur zliczających upływ czasu w komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. Pod adresem 65528 ($FFF8) jest 221 ($DD) w wersji NTSC i 214 ($D6) w wersji PAL.
- rev. B. - z września 1981 r. Montowana w późniejszych egzemplarzach komputerów w wersji NTSC. Pod adresem 65528 ($FFF8) jest wartość 243 ($F3). Kartridż CPS SuperSALT z 1983 roku - a więc z okresu po zakończeniu produkcji serii 400/800 - nie zawiera kodu odpowiedzialnego za wykrywanie rev. B PAL systemu[5](wykrywa natomiast pozostałe 3 wersje, a także system XL OS), co sugeruje, że wersja PAL rev. B nie była dostępna na rynku. Z drugiej strony dokument "Atari Operating System Manual - XL Addendum" zawiera opis wykrycia systemu PAL rev. B wraz z jego sumą kontrolną, co wskazuje, że w którymś momencie istniał prototyp systemu w tej wersji. Wersję PAL rev. B można samodzielnie odtworzyć korzystając z kodu źródłowego opublikowanego przez Atari - co zostało zrobione np. tu.
Odnośniki zewnętrzne
- Atari 8-bit Developers Page - strona Freddy'ego Offengi, z której można ściągnąć ROM-y Atari OS
- Informacje o systemach operacyjnych na stronie Freddy'ego Offengi
- Paczka z kodami źródłowymi AtariOS przygotowanymi przez Krótkiego